Rady zákazníkom


Obsah:
Ako si vybrať?
Drevo, plast alebo hliník?
Prečo sa okná rosia?
Údržba okien

Ako si vybrať?

Prvým krokom pri výbere okna je ujasnenie si požiadaviek, čo všetko od okna očakávame. Ak bývame v hlučnej časti mesta, určite si želáme, aby okno dobre tlmilo hluk z ulice. Pokiaľ máme byt situovaný na slnečnú stranu, slnko sa bude do okna viac opierať a preto by mal byť profil okna (najmä pri okne s farebným dekorom) pevnejší a odolnejší voči teplote. Tu by sme určite nemali zabudnúť aj na vhodnú tieniacu techniku, napríklad žalúzie.

Ďalšou dôležitou otázkou je voľba materiálu, z ktorého má byť vaše okno zhotovené. Máte záujem o drevené, plastové alebo hliníkové okno? Všetky tri majú svoje výhody i nevýhody. Viac sa o nich dozviete v článku Drevo, plast alebo hliník?.

Pre širší výber je najlepšie navštíviť viacero firiem, ktoré sa zaoberajú výrobou či predajom okien. Dajte si vypracovať predbežnú cenovú ponuku. Môžete si ju vyžiadať aj e-mailom, určite vhodnejšia je však osobná návšteva, kde predajcovi presne špecifikujete svoje požiadavky. Pri osobnej návšteve máte navyše výbornú možnosť dozvedieť sa o firme niečo viac. Sú jej zamestnanci ochotní venovať sa vám a vedia odpovedať na všetky vaše otázky? Majú v kancelárii vzorky, ktoré vám uľahčia výber či pomôžu ujasniť si vašu predstavu?

Pri porovnávaní cenových ponúk by ste mali vylúčiť extrémne najdrahšiu a najlacnejšiu. Hlavnou zásadou je: neporovnávajte neporovnateľné. Napríklad cena plastového okna s troma komorami je určite nižšia ako cena 5-komorového okna. Takisto venujte pozornosť tomu, čo všetko cenová ponuka obsahuje. Sú v nej zarátané parapetné dosky? Je cena okna vypočítaná aj so žalúziami? Ako je to s montážou? Aj cena samotného okna sa môže líšiť. Všímajte si, akú hodnotu prestupu tepla má sklo, či obsahuje napríklad teplý rámik, ktorý výrazne znižuje bod rosenia, akú kľučku má okno... Zdanlivo sú to maličkosti, no práve tie prispievajú ku kvalite celého okna i komfortu ovládania.

Samozrejmosťou u každej serióznej firmy je záručný a pozáručný servis. Najlepšou referenciou sú odporúčania vašich známych. Pokiaľ viete, že niekto z vášho okolia vymieňal okná, informujte sa u nich o firme, ktorá výmenu realizovala. Nie je totiž dôležitá iba kvalita okna, ale aj kvalita montáže. Pokiaľ natrafíte na firmu, kde je kvalita okna spojená s dobre odvedenou prácou, budete mať zo svojich nových okien radosť po dlhé roky.

Drevo, plast alebo hliník?


Drevené okná
Hliníkové okná
Plastové okná

Ktorý materiál je na okná najvhodnejší? To je otázka, s ktorou sa denne stretávame mnohokrát. Poradiť by Vám mohol aj náš stručný prehľad výhod a nevýhod toho-ktorého materiálu.

Drevené okná

Výhody: Nevýhody: Zhrnutie:

Drevo je ľahko spracovateľné. Teplo, ktoré vyžaruje z povrchu dreva sa podieľa na útulnosti domova. Kresba dreva (roky) zdôrazňuje jeho krásu a prírodný povrch. Výhodou je aj vysoká pevnosť dreva pri pomerne nízkej hmotnosti. Kvalitné drevo, špeciálny zasklievací systém, kvalitné tesnenie a prvotriedna povrchová technika a kovanie – to je kombinácia, vďaka ktorej dostanete okná, ktoré môžu svoju funkciu plniť aj viac ako 80 rokov. Jednou vetou – drevené okná odporúčame do rodinného domu, v ktorom chcete žiť, kvalitne bývať a raz ho zanechať krásny a funkčný pre svojich potomkov. Stále obľúbenejšími sa však drevené okná stávajú aj v bytoch, kde pomáhajú jeho obyvateľom preniesť do studeného panelu kúsok prírody a pokoja.

Hliníkové okná

Výhody: Nevýhody: Zhrnutie:

Hliníkové okná si získavajú čoraz významnejšie miesto na trhu. Ich hlavné uplatnenie je najmä vo verejných budovách, obchodoch, kanceláriách. Z vonkajšej a vnútornej strany sa dajú použiť rozdielne farby, takže ich vzhľad je možné prispôsobiť každej požiadavke. Hlavnou výhodou hliníkových okien je vysoká statická hodnota - vďaka nej sa hliníkové konštrukcie najčastejšie využívajú na výrobu veľkoplošných okien. Cez veľké presklené plochy sa do miestnosti dostáva omnoho viac prirodzeného slnečného svetla, čo má za následok nielen príjemný pocit pracovníkov a klientov, ale pomáha ušetriť aj veľa elektrickej energie.

Plastové okná

Výhody: Nevýhody: Zhrnutie:

Plastové okná sa u nás stále tešia veľkej obľube. Hoci sa najčastejšie používajú na výmenu starých okien v panelákových bytoch, svojich zákazníkov si našli aj medzi majiteľmi rodinných domov. Zásluhu na tom majú nielen nízke nároky na údržbu či výborné izolačné vlastnosti, ale aj široká paleta fólií s dekorom imitujúcim drevo. Zaoblené či hranaté tvary okna – každý zákazník si dokáže vybrať okno podľa svojich predstáv a finančných možností.

Prečo sa okná rosia?

Jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú ľudia po výmene starých okien za nové, je rosenie okien a pleseň na stenách. Príčin môže byť viacej, vo väčšine prípadov však za tento jav môže nesprávne či nedostatočné vetranie.

Za tie roky, čo sa nám staré okná „starali“ o vetranie sami, sme si potrebu regulovanej výmeny vzduchu prestali uvedomovať. Okná sme častokrát otvárali až v lete, v čase najväčších horúčav. V zime sme nanajvýš silou zatlačili okno či balkón, pretože prúd studeného vzduchu bolo nielen cítiť, ale prejavoval sa aj nepríjemným hvízdaním. Otvorené okno v zime symbolizovalo plytvanie drahým kúrením. V snahe znížiť náklady na vykurovanie a vytvoriť doma bezhlučné a klimaticky príjemné prostredie je logickou voľbou výmena starých okien. Vymeniť okná je však omnoho jednoduchšie ako zmeniť zaužívané zvyky. Je ale potrebné uvedomiť si, že neustále skvalitňovanie vlastností okien si vyžaduje aj potrebu zmeniť režim ich užívania. Staré okná dosahujú koeficient prestupu tepla U=2,9 W/m²K, kým u nových okien je štandardom koeficient U=1,1 W/m²K. . Okná s izolačným dvojsklom sú teda mnohonásobne tesnejšie, kým každodenné činnosti v domácnosti (varenie, pranie,...) ostávajú nezmenené. Len pre orientáciu – dvaja ľudia počas spánku „vydýchnu“ viac ako 1 liter vody. Ďalšia vlhkosť sa tvorí pri varení, kúpaní, žehlení, praní, sušení prádla, polievaní kvetov, .... Okno je miesto, kde sa stretáva vonkajšie prostredie s vnútorným, každé z nich má najmä v zime inú teplotu. Akonáhle sa teplý vzduch priblíži k chladnému predmetu (napríklad sklo okna), dochádza k jeho ochladenie a vyzrážaniu prebytočnej vlhkosti. Keďže sklo i plastový profil okna je nenasiakavý, zrážanie na ňom sa prejaví ako orosovanie. Horšie je to so stenami – tam vlhkosť vsiakne a po čase sa môže vytvoriť pleseň. Nedostatočné vetranie teda nespôsobuje „iba“ potrebu častého utierania vyzrážanej vody, ale vďaka plesniam môže dôjsť aj k zhoršeniu hygienických podmienok v byte. Mnoho ľudí si myslí, že rosenie okien je dôkazom nekvality okna. Opak je však pravdou – rosenie je dôkaz, že okno dobre tesní. Dnes sú k dispozícii aj rôzne doplnky, ktoré pomáhajú regulovať vlhkosť v byte. Viac sa o nich dozviete v sekcii doplnky.

Ako teda vetrať? Najideálnejší spôsob je nárazové vetranie. Okenné krídlo treba otvoriť dokorán na 5 – 10 minút, najlepšie v celom byte, prípadne v dvoch protiľahlých miestnostiach. Všimnite si, že akonáhle v zime otvoríte okno, zarosí sa vonkajšia strana skla. Nechajte okno otvorené dovtedy, kým zarosenie nezmizne a okno nebude opäť priehľadné. Za tento čas sa dovnútra dostane dostatok čerstvého vzduchu, ktorý sa následne rýchlo zohreje od stien miestnosti - tie za krátku dobu vetrania nestihnú vychladnúť. Vetrať by sa malo niekoľkokrát za deň, najvhodnejší čas je večer pred spaním. Obľúbený spôsob vetrania, mylne považovaný za úsporný, je vetranie pomocou vetračky alebo mikroventilácie. Pri takomto spôsobe vetrania však výmena vzduchu prebieha pomaly, teplo uniká podstatne dlhšie a steny miestnosti sa ochladzujú.

Ďalšou príčinou rosenia okien môže byť aj nekvalitná montáž. Najmä v starších domoch, kde pôvodne boli dvojité (takzvané kastlíkové) okná, sa často stáva, že nové okno je osadené takmer na vonkajší okraj otvoru. Veľakrát k tomu montážnikov nabádajú sami zákazníci (alebo lepšie povedané zákazníčky), ktorí chcú mať vnútri čo najširší parapet kvôli umiestneniu kvetov či rôznych drobností. Najideálnejšie je umiestniť okno do stredu otvoru a detail napojenia zvonku zatepliť. Plesneniu stien je možné zabrániť aj montážou pomocou paropriepustných pások. Viac o takejto montáži sa dozviete tu.

Údržba okien

Okná nekupujeme na rok alebo dva. Ak od nich chceme, aby nám slúžili čo najdlhšie, musíme venovať pozornosť aj ich údržbe.

Plastové okná

Plastové okná sú často označované ako bezúdržbové. Takéto označenie je však zavádzajúce, pravdou je, že nejakú údržbu predsa len potrebujú. Je však potrebné vedieť, akých výrobkov sa treba vyvarovať, aby sme okná pri čistení či ošetrovaní nepoškodili.

Na čistenie povrchov z PVC odporúčajú výrobcovia použiť jemný, tekutý prostriedok (Jar, Pur, ...). Každý seriózny predajca by vám mal vedieť ponúknuť sadu na údržbu okien, ktorá okrem čistiaceho krému na plast obsahuje aj čistiaci prostriedok na tesnenia a mazivo na kovania. V žiadnom prípade nemôžete na čistenie plastového profilu použiť suché, pieskové prostriedky, takisto ani agresívne chemické riedidlá či rozpúšťadlá, ktoré by mohli povrch vážne poškodiť. Sklenené výplne čistíme bežnými, na tento účel odporúčanými prostriedkami. Okrem údržby povrchu okna nesmieme zabúdať ani na čistenie tesnenia a premazanie kovania. Tesnenie sa vyrába z moderných materiálov (napríklad EPDM), ktoré podliehajú prirodzenému starnutiu. Ak ich chcete zachovať pružné a plne funkčné čo najdlhšie, natrite ich dvakrát do roka silikónovým olejom. Pri umývaní okien dbajte na to, aby tesnenie neprišlo do styku s koncentrovanými čistidlami. Pozornosť treba venovať aj údržbe kovania. Pohyblivé časti kovania chráňte pred znečistením či pomaľovaním a minimálne raz ročne ich premažte technickým olejom (nepoužívajte motorové mazivá a oleje!).

Nezabúdajte ani na čistenie odvodňovacích drážok. Pokiaľ neviete, kde sa nachádzajú, otvorte okno a pozrite sa na vonkajšiu spodnú časť rámu. Odvodňovacie drážky by mali byť prekryté krytkami. Udržujte ich voľné a čisté, aby cez ne mohla vytekať vniknutá voda.

Drevené okná

Mnoho zákazníkov sa pri voľbe materiálu obáva náročnosti na údržbu a životnosť povrchovej úpravy pri drevených oknách. Pri správnej starostlivosti však životnosť drevených okien môže dosiahnuť aj sto rokov.

Údržba kovania a tesnenia je rovnaká ako pri plastových oknách. Údržbe a ošetrovaniu povrchu však treba venovať o niečo viac pozornosti.

Povrch drevených okien by sme mali ošetrovať dvakrát ročne – najlepšie na jar a na jeseň (ideálne je spojiť túto činnosť s pravidelným umývaním skiel). Každý predajca by vám mal vedieť ponúknuť sadu na ošetrovanie povrchu drevených okien (čistič + balzam). Rámy okien najskôr očistíme pomocou čističa a mäkkej handričky a necháme 10 – 15 minút zaschnúť. Povrch ešte raz utrieme suchou handričkou. Následne aplikujeme balzam. Postup je podobný – balzam nanesieme pomocou mäkkej handričky na povrch a necháme zaschnúť. Do polozaschnutej vrstvy balzamu nezasahujeme. Pre čistič aj balzam platí, že ich nanášame v smere kresby dreva a nemali by sme ich aplikovať pod priamym slnečným svetlom. Ideálna teplota je 10 – 25 °C. Balzam okrem oživenia farby okna zacelí drobné trhlinky na povrchu, ktoré vznikajú napríklad pri krupobití. Natretím okien týmto balzamom vytvoríte na povrchu regeneračnú vrstvu, ktorá významne prispieva k predĺženiu životnosti náterového systému.